
Foto © Salmiakki.fi
Suomessa ei ole liikaa osaavia karkintekijöitä, joiden salmiakkimakeiset ovat innovatiivisia kansainvälisestikin katsoen. Espoolainen Svante Colérus on maamme lupaavin uusi salmiakintekijä vuosikausiin. Svanten makeiset valmistuvat käsityönä suurella rakkaudella.
”Olen aina ollut intohimoinen salmiakin ystävä ja joskus koulun käytävillä kuulin olevani Salmiakki-Svante”, hän taustoittaa.
Coléruksen yhden miehen yrityksen Svantes Godisin artesaaniherkku Stydimpi Salmiakkikonvehti oli tämänvuotisen Salmiakkipiknikin osallistujien mielestä selkeästi paras. Monikerroksista makeista kehuttiin mm. elegantiksi, oivaltavaksi, persoonalliseksi, tuhdiksi ja makujen sinfoniaksi.
Svante on ensimmäiseltä koulutukseltaan kokki, ja ainakin toistaiseksi karkkien valmistus on hänelle sivutoimi. Jussi-palkitun äänisuunnittelijan päivätyö on elokuvien äänituotantopalveluita tarjoavassa yhtiössä.
Pari vuotta sitten hänelle juolahti mieleen, että voisi kokeilla oman salmiakin valmistusta. Ohjeita ei löytynyt oikein mistään, kunnes hän paikansi jonkin blogin, jossa oli yksinkertainen ohje, minkä saattoi ottaa pohjaksi.
”Maistatin näitä kokeiluja työkavereille ja läheisille ja sain todella hyvää ja rakentavaa palautetta, mitä seurasin. Iso kiitos Meguru Film Sound -yhtiön jengille sekä suurin kiitos omalle perheelleni.”
Kymmenien kokeilujen ja epäonnistumisten jälkeen alkoi vähitellen syntyä sellaista karkkia, mitä Svante oli halunnutkin: maultaan pitkäkestoisia kovia karkkeja, mitä ei tarvitse syödä kilokaupalla.
”Less is more -ajatuksella.”
Tunnustusta alkoi tulla. Svanten vahva, kova makeinen Brunt Guld – Stydimpi Salmiakki nappasi kolmannen sijan Salmiakkipiknikillä vuonna 2025. Sama tuote sijoittui hopealle Helsingin Lakritsi- ja salmiakkifestivaalilla kansainvälisen juryn arvioimana syksyllä 2025.
Mistä kumpusi idea salmiakkikonvehtiin?
”Jaa-a. Jostain salmiakin kyllästämästä mielestäni. Konvehdit ovat kiinnostavia, moniulotteisia yksilöitä.
Mitkä elementit halusit konvehtiin, ja miksi juuri ne?
”Salmiakin lisäksi olen aina ollut kova valkosuklaan ystävä, luultavasti lapsuudesta saamieni Kinder-munien ansiosta. Se taisi olla ensikosketus valkosuklaaseen. Jotenkin tuntui, että valkosuklaa ja salmiakki menevät hienosti käsi kädessä, toisiaan tukien.”
Svanten mukaan salmiakkitoffeen tuhti, kenties jopa jyrkkä olemus ja valkosuklaan pehmeänpyöreä ominaisuus täydentävät toisiaan. Lisäksi hän hahmotteli mukaan jotakin rapeaa elementtiä.
”Päädyin cashewpähkinään, koska se on suht mieto ja jollain tapaa maitoinen. Sellaisenaan ehkä pliisu tähän tuotteeseen, joten päädyin paahtamaan sekä sokeroimaan, ja mielestäni se antoi uuden ulottuvuuden, mikä viimeistelee draaman kaaren.”
Lopputuloksena syntyi kiitelty valkosuklaakuorrutteinen cashewpähkinätoffee.

Foto © Salmiakki.fi
Mikä on konvehtisi valmistusprosessissa haastavinta, ja kuinka paljon kokeilit eri variantteja ennen kuin olit tyytyväinen?
”Haastavinta on ehkä lämpötilat, mutta onneksi on mittarit. Tämä kyseinen tuote meni kumma kyllä ns. ykkösellä maaliin. Toki tein paljon mielikuvaharjoitteita ennen sitä.”
Konvehtia saa verkkokaupastasi, laajeneeko myynti myöhemmin muuallekin?
”Mahdollisesti saa tulevaisuudessa muualtakin. Tuotanto ja volyymit ovat tässä vaiheessa suht rajalliset.”
Minkälainen Svantes Godisin tuotanto voi olla viiden vuoden kuluttua?
”Se voi olla hyvinkin erilainen, kenties paljon isompi. Avoimin mielin tulevaisuuteen.”
Svantes Godisilla on oma ständi 3.-4. lokakuuta 2026 Helsingin Lakritsi- ja salmiakkifestivaalilla.
.
Salmiakkipiknik 2026:n tuotearviot voi lukea täältä.